Izolácia plochej strechy penou

Kameň úrazu pri príprave penovej izolácie plochých striech

S 10 ročnou históriou zatepľovania plochých striech za sebou môžem konštatovať, že vodno-tepelná izolácia by sa nemala robiť na povrchy vystavené poveternostných vplyvov. Pretože výrobca penovej izolácie PCC Prodex vyžaduje pred použitím penovej izolácie jednoduché odstránenie vody, mastnoty, prachu, moja skúsenosť je taká, že táto technológia zatiaľ nezabezpečuje bezpečné priľnutie penovej izolácie k povrchu. Aby bola penová izolácia takýmto namáhaniam dlhodobo odolná, je potrebné odstrániť nečistoty na plochej streche, napr.: (stvrdnuté poškodené izolačné dosky, nežiaduci štrk, prach, mach, riasy, rastlinné deriváty, stavebná suť).

Kam to vedie ak urobíme túto chybu?

Pre organické materiály je charakteristické, že v uzavretom prostredí pri procese ich rozkladu (hniloba, rozpad) vzniká plyn. Práve tento proces zabraňuje dostatočne bezpečnému priľnutiu striekanej peny na povrch novej alebo starej izolácie strechy. Preto odporúčame pri príprave povrchu vyrobiť mostík, ktorý priľne k plochej streche a doske! V závislosti od stavu povrchu sa odporúča bitúmenová izolačná podložka a medzi-doska. V prípade nového povrchu je potrebné naniesť na povrch roztierateľný adhézny mostík a v každom prípade stanoviť opačné poradie vrstiev. Zásadné chyby pri aplikácii penovej izolácie sú vždy spôsobené tým, že pri použití konštrukcie plochej strechy sa nezohľadňujú extrémne vplyvy počasia, vlastnosti materiálov a spracovateľnosť materiálov. Krátkodobo to môže viesť k nesprávnemu oddeleniu penovej izolácie od neošetreného povrchu. Hoci homogénny (bezšvový) povrch zostáva, okrem nadstavieb na konštrukcii plochej strechy: (komíny, svetlíky, bleskozvody, antény) môžu vznikať trhliny cez ktoré preniká dažďová voda do konštrukcie dosky.

IMG_7959

Čo odporúča profesionálny špecialista na penové izolácie?

Pred prípravou izolácie strechy sa odporúča (podľa nášho názoru) úplne vymeniť poškodené prvky a stavebné časti na povrchu plochej strechy a vymeniť zinkové a cínové platne na stene podkrovia. Do línie medzi penovou izoláciou a nadstavbami je vhodné umiestniť lištu búrkovú (vodná lišta). Je potrebné prekryť (zamaskovať) všetky nestriekané penové izolačné plochy plne pripravenej plochej strechy. Aby bolo možné nastriekať penovú izoláciu, musí byť povrch v chladnom počasí predhriaty. Aby sa zabránilo kondenzácii na povrchu dosky, je potrebná minimálna atmosférická teplota 5 °C a žiadne zrážky. Nanesená striekaná penová izolácia má 45 °C, takže para na doskovej konštrukcii nekondenzuje okamžite, ale ak nie sú vhodné poveternostné podmienky, kondenzuje a tlačí na povrch, čím dochádza k separácii materiálov, neskôr izolácia stúpa a oddeľuje sa.

Vďaka jej voľnému pohybu sa pod penovou izoláciou vytvára para. Hoci je pena priepustná pre pary, ale nie je navrhnutá pre vysokú rýchlosť, stúpa nahor a vytvára bubliny. To sa už, žiaľ, nedá dodatočne napraviť alebo je to veľmi náročné! Striekaná penová izolácia na plochú strechu, dosková konštrukcia môže mať efekt 3v1. – vodoizolácia, – tepelná izolácia, – zvuková izolácia. Svoju hydroizolačnú schopnosť sa rozpína až o 1 cm, pretože na základe schopnosti zosieťovania vytvára uzavretý povrch membrány, ktorý je vhodný na ochranu proti všetkým druhom atmosférických zrážok. Jej tepelnoizolačná schopnosť sa začína až pri hrúbke vrstvy 3 cm, keďže hodnota K určuje hodnotu množstva tepla prechádzajúceho danou hrúbkou za jednotku v w/m2 = K. Platí tu obrátená proporcionalita.


Čím nižšie číslo za nulou, tým lepšia je tepelná schopnosť penovej izolácie. Na starej plochej streche sa všeobecne odporúča hrúbka 5 cm na existujúcom povrchu. V novostavbe je hrúbka podľa dnešných noriem 10-14cm. Najdôležitejšie je, aby bola konečná hustota peny 55 kg/m3. Rád by som vyzdvihol prácu profesionálov (ktorí sa nad týmto povolaním veľmi pohoršujú), ktorí nastriekajú vnútornú polyuretánovú penu 28-35kg/m3 na povrch plochej strechy, pretože týmto spôsobom to má oveľa väčší úžitok, pretože polyuretánová pena stúpa viac než nástrek. Na povrch plochej strechy sa tak musí nastriekať menej suroviny a skôr dosiahne dohodnutú hrúbku vrstvy. V neprospech zákazníka, samozrejme. Zákazník stále nedokáže rozlíšiť vnútornú a vonkajšiu penu, hoci hodnoty tepelnej izolácie, hydroizolácie a pevnosti v tlaku sú medzi nimi úplne odlišné. Samotná izolácia z striekanej peny nie je vonku schopná UV (ultrafialovej) ochrany. Preto je potrebné zabezpečiť povrchovú ochranu. Na výber je viacero možností.